Przechowywanie, użytkowanie, pielęgnacja i konserwacja blatów drewnianych.
Drewniane meble od wielu lat cieszą się powodzeniem w wyposażeniu wnętrz. Wyróżnia je wyjątkowa trwałość i funkcjonalność, ale przede wszystkim urzekają swoim pięknem i ciepłem. Aby stoły, blaty drewniane czy schody zachowały swój urok jak najdłużej, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Przedstawiamy, jak dbać o drewno, aby blaty, meble czy schody drewniane służyły i zachwycały przez wiele lat. Warto zapamiętać, że wdrożenie tych kilku podstawowych zasad i nauczenie się ich przestrzegania zminimalizuje ryzyko ich szybszego zużycia się, powstania uszkodzeń czy też odbarwień.
Przechowywanie i użytkowanie blatów drewnianych
Blaty z drewna litego dostarczane są z wilgotnością ok. 8-10%. Wilgotność ta odpowiada klimatowi pomieszczenia 20-22° i 55-65% względnej wilgotności powietrza. W przypadku odchyleń od tych norm drewno reaguje na zmiany klimatu w związku z czym mamy do czynienia z typowym dla naturalnego materiału procesem pęcznienia i kurczenia się. W okresie ciepłego i wilgotnego lata możemy zaobserwować rozszerzanie się drewna (pęcznienie) a zimą, kiedy powietrze w domach jest suche – kurczenie się. Podstawowym i najprostszym sposobem na zminimalizowanie tych zmian jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności pomieszczeń w których są użytkowane produkty drewniane. Wszyscy użytkownicy blatów drewnianych powinni kontrolować poziom wilgotności powietrza oraz reagować gdy znajdzie się ona poza przedziałem 55-65%.
Kolejnym ważnym aspektem jest montaż, którego należy dokonać możliwie jak najszybciej po dostawie produktu. Jeżeli zachodzi potrzeba przechowywania blatów należy pozostawić je w oryginalnym opakowaniu, zafoliowane, ułożone na płasko, podparte na całej powierzchni. Blaty należy przechowywać w suchym zamkniętym pomieszczeniu.
Naturalne cechy drewna:
- różnice kolorystyczne,
- różnice w usłojeniu i fakturze,
- możliwe występowanie sęków, bieli, zakorków,
- ciemnienie drewna,
- drewno nie jest wodoodporne, należy unikać kontaktu drewna z wodą, a w przypadku zalania blatu wodą należy niezwłocznie wytrzeć blat do sucha.
- włókna drewna mogą się podnieść lub mogą powstać plamy, jeśli powierzchnia blatu zostanie zalana wodą.
Impregnacja blatu w przypadku zakupu blatów surowych
Blaty drewniane muszą być starannie zaimpregnowane, aby mogły służyć przez długie lata.
- Blat musi byś czysty i suchy;
- Przestrzegaj instrukcji zawartej na opakowaniu oleju/olejowosku.
- Nanieś równomiernie minimum trzy cienkie warstwy oleju/olejowosku rozprowadzając go równomiernie wzdłuż słojów drewna;
- Pozostaw do wyschnięcia przed nałożeniem kolejnej warstwy na nim. 8-12 godzin;
- Zapewnij dobrą wentylację.
Dokładne zaimpregnowanie blatu sprawia, że będzie on odporny na zabrudzenia czy działanie wody niemniej jednak zaleca się okresowe olejowanie w celu przedłużenia skutecznej ochrony blatu. Jeśli kropla wody nie zachowuje swojego kształtu i rozpływa się po powierzchni, należy olejowanie powtórzyć.
Ważne zasady
Unikaj wilgoci.
Meble z litego drewna nie lubią wilgoci. Do codziennej pielęgnacji warto używać suchej i miękkiej lub delikatnie nawilżonej ściereczki, a następnie należy dokładnie wytrzeć ich powierzchnię. W kuchni, gdzie para skrapla się i osiada na powierzchni mebli należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń i impregnację ich powierzchni.
Unikaj wysokich temperatur.
Wysokie temperatury nie są odpowiednie dla drewnianych mebli. Blat dębowy czy drewniany stół prezentują się wspaniale, ale nie stawiaj na nich np. gorących garnków z ugotowaną potrawą. Aby uniknąć bezpośredniego kontaktu między drewnem a naczyniem, należy wcześniej położyć podkładkę ochronną.
Naczynia żeliwne mogą wchodzić w reakcję z niektórymi gatunkami drewna, pozostawiając ciemne ślady dlatego unikaj kontaktu żeliwa z powierzchnią blatu.
Nie używaj skoncentrowanych detergentów ani mydła oraz nie pozostawiaj wody ściekającej z naczyń na blacie.
Do czyszczenia blatów należy używać ogólnodostępnych środków czyszczących przewidzianych do mebli drewnianych.
Nie krój produktów bezpośrednio na blacie . Zawsze używaj deski do krojenia.